Cover Image

Czym zajmuje się trycholog?

Marzec 11, 2020 - Czas czytania: 2 minut

Trychologia jest dziedziną, o której mówi się coraz więcej. Wciąż jednak nie każdy wie, do kogo się udać, gdy pojawiają się problemy z wypadaniem włosów lub łysieniem. To właśnie  trycholog profesjonalnie przeprowadzi badanie skóry głowy i zaproponuje odpowiednią terapię. W skrócie można więc powiedzieć, że trycholog to “lekarz od włosów”, choć oficjalnie lekarzem nie jest.

Czym jest trychologia?

Trychologia jest dziedziną bliską kosmetologii, która skupia się na chorobach skóry głowy. W kręgu zainteresowań trychologa leży więc diagnozowanie i leczenie dolegliwości związanych z wypadaniem włosów czy nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Specjalista zajmuje się także poważniejszymi chorobami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry głowy i łysienie. 

Obszarem działania trychologa jest wyłącznie skóra głowy, posiada zatem szeroką wiedzę w zakresie jej schorzeń. Przeprowadza badania, na podstawie których jest w stanie zdiagnozować dolegliwość i zalecić odpowiednią terapię lub skierować na zabieg. Jeśli natomiast problem jest głębszy i może mieć związek z inną chorobą, trycholog kieruje do odpowiedniego lekarza.

Kiedy należy udać się do trychologa?

Najczęstszą przyczyną wizyty u trychologa jest nadmierne wypadanie włosów. Może ono być spowodowane różnymi schorzeniami, a zadaniem trychologa jest ich odnalezienie i wyeliminowanie.

Do specjalisty warto udać się również w momencie, gdy występuje problem z łupieżem, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy nadmierne przetłuszczanie się włosów. Objawy, które powinny skłaniać do wizyty u trychologa, to: 

  • łupież, 
  • czerwone krostki w obrębie skóry głowy,
  • zaczerwienienia, podrażnienia,
  • swędzenie, nadmierne ściągnięcie skóry głowy,
  • zwiększone wypadanie włosów. 

Jaką kurację zaproponuje trycholog?

W zależności od wykrytego schorzenia, trycholog zaproponuje optymalną kurację. Zabiegi takie jak mezoterapia, zabiegi tlenem i naświetlania mają za zadanie pobudzić mieszki włosowe do pracy oraz poprawić ukrwienie skóry głowy. Metody te stosuje się najczęściej w przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów. Ponadto, trycholog może zaproponować zabiegi laserem lub osoczem bogatopłytkowym.